ZUZANNA JANIN "SZTUKA DROGI. UVIA. BRAKUJĄCA BOHATERKA"

MADAME X
część I
Zuzanna Janin

Sztuka drogi. UVIA. Brakująca bohaterka
Miejsce: Galeria Salon Akademii (budynek rektoratu) - wejście od ul. Traugutta!!!
Kuratorka projektu: Justyna Wencel


Projekt plakatu: Marcin Chomicki

 

Na podstawie swojej twórczości rzeźbiarskiej i wideo (found footage) oraz wybranych pozycji z historii kina Zuzanna Janin zarysuje problem procesu tworzenia wizerunku bohaterek na "mapach" historii, kultury i sztuki, opowie o znaczeniu pojęcia UVIA, a także o wizualizowanej przez siebie sylwetce "brakującej bohaterki". Nowa "bohaterka drogi" to u Zuzanny Janin stale poszukująca, nieustająca wędrowniczka, której naturalnym miejscem przebywania są wszelkie środki lokomocji, procesy zmiany i przenikające się wizerunki. Jej niekończąca się podróż wiedzie poprzez przenikające się, zmienne krajobrazy, nieoczekiwane zderzenia motywów i przestrzeni oraz spotkania z fikcyjnymi i realnymi postaciami. Artystka pokaże fragmenty projektu Majka z filmu: epizod THE WALK (w którym sfilmowane zostało spotkanie Majki z wybitnym kuratorem Hansem Ulrichem Obristem) oraz epilog BURZA na podstawie ekranizacji Burzy W. Shakespeare'a, zrealizowany dla CANAL+.ZUZANNA JANIN
Rzeźbiarka, autorka instalacji, wideoinstalacji, fotografii, akcji i działań performatywnych. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w ramach stypendium w ECAV - Ecole Cantonale d'Art du Valais, Sierre (nowe media). Obecnie w trakcie pracy nad doktoratem na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii, ASP w Warszawie.

Brała udział m.in. w Biennale w Istambule (1992), Biennale w Sydney (1993), Sonsbeek’93 (1993), Biennale w Liverpool (1998), FOKUS Łódź Biennale (2010), a także w 54 Biennale Sztuki w Wenecji (2011).

Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Kunstverein w Salzburgu (solo 1995), Museum of Contemporary Art w Chicago (1998), Kunsthalle w Bernie (1998), Galeria Zachęta w Warszawie (1995, solo 2001, 2003, 2004, 2005), Modernamuset w Sztokholmie (1999), Jeu de Pomme w Paryżu (2000), Ludwig Museum w Aaachen (1991), Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (solo 1999, 2000, 2001, 2005, 2010), Israel Museum w Jerozolimie (2004), Hamburgerbanhof w Berlinie (1999, 2005), Kunstmuseum w Bernie (2006), Galeria Foksal (solo 1996, solo 1998, solo 2003), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (solo 2008), Muzeum Sztuki w Łodzi (2010), Haifa Museum of Art w Hajfie (2009), MAK w Wiedniu (2009), Miejska Galeria Arsenał w Poznaniu (2008, solo 2010), Temporary Gallery w Kolonii (solo 2010), Kunsthalle w Wiedniu (solo 2010), Medienturn w Graz (2010), Musée des Beaux-Arts de Calais (2010), MOCAK w Krakowie (2012), Królikarnia/ Muzeum Narodowe w Warszawie (2012).
Stypendystka m.in. MKiS w Warszawie, KulturKontakt w Wiedniu, ProHelvetia w Zurichu, Pollock-Krasner w Nowym Jorku oraz MKiDN.
Prace Janin znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych, m.in. w Polsce, Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii, Austrii, Holandii, Słowenii, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Cały problem polega bowiem na tym - jak powiada Baudrillard - by na skraju nicości, nicość tę zmaterializować, na skraju pustki nakreślić jej filigran, na skraju niezróżnicowania zagrać zgodnie z sekretnymi jego regułami.

Głównym motywem jej prac jest wizualizacja nieuchwytnego stanu “pomiędzy”. Zajmuje się tematyką miejsca (przestrzenne instalacje Pokrowce), pamięci (projekt Moja pamięć) i czasu (nakładane fotografie z serii Idź za mną, zmień mnie, już czas, wideo Pomiędzy). Jest autorką “rysowanych w przestrzeni” rzeźb z drutu i waty cukrowej (rzeźby Słodka dziewczyna, Słodki chłopak) oraz słynnej wideoinstalacji Walka/ ILoveYouToo, w której walczy na ringu w sfingowanej walce z zawodowym bokserem. W 2003 roku stworzyła głośny projekt Widziałam swoją śmierć, polegający na symulacji społecznej nieobecności: niebytu samej artystki. Projekt w edycjach i wersjach znajduje się obecnie w kolekcjach w Niemczech, Włoszech, Austrii i Polsce. Jest twórczynią fikcyjnej telewizji o sztuce studio_telewiZyJne: prowadzi Art_Talk_Show z ludźmi sztuki. 


W 2009 roku stworzyła ALL THAT MUSIC!, symultaniczną dźwiękową instalację 6 projekcji wideo HD, o młodości, pasji i muzyce rockowej. W latach 2009-2012 zrealizowała projekt pierwszego art serialu wideo w technice found footage (8 odcinków i pilot Tomasza Kozaka) pt. Majka z filmu (Szaleństwo Majki Skowron) na podstawie kultowego serialu TVP dla młodzieży z lat 70., pokazanego jako symultaniczna instalacja wideo 9 epizodów. Projekt, którego bohaterką jest błąkająca się po kulturze i historii nastoletnia dziewczyna Majka, utożsamiająca jednocześnie prywatną jak i kolektywną historię pokolenia urodzonego w świecie podzielonym przez komunistyczny terror i ograniczenia, pokazywany był m.in. na wystawie indywidualnej Janin w Kunsthalle w Wiedniu (2010), w Muzeum Narodowym w Krakowie (2010), w Centrum Sztuki Łaźnia w Gdańsku (2011), T.THING w Nowym Jorku, a także w MOMENTUM Galerie w Berlinie i Hoffmann Sammlung w Berlinie, oraz na wystawach grupowych, m.in. w no.w.here w Londynie, Kunstverein Medienturn w Graz (2010) oraz na Memory Box/ Romanian Cultural Resolution w prezentacji Rumunii na 54 Biennale Sztuki w Wenecji. 

Artystka reprezentowana przez Galerię lokal_30 w Warszawie od 2005 roku.

www.zuzannajanin.blogspot.com

www.lokal30.pl/zuzanna_janin
www.zuzannajanin.natemat.pl