RAFAŁ KOWALSKI w 2.0

galeria 2.0 zaprasza:

RAFAŁ KOWALSKI
ARKADIA
obiekt, instalacja, fotografia

otwarcie wystawy > czwartek 8.12.2011 godz. 18-20.30
wystawa czynna od 9.12.2011 do 21.12.2011 oraz 3.01.2012 do 6.01.2012
od pon. do pt. w godz. 12-18

ul. Krakowskie Przedmieście 5
Pałac Raczyńskich ( budynek Rektoratu warszawskiej ASP )
ostatnie piętro


fot. Rafał Kowalski

Obiekt Pasterze Arkadii autorstwa Rafała Kowalskiego powstał w 1999 roku i był częścią dyplomu artysty. To naturalnych rozmiarów replika antycznego grobowca z obrazu Nicolas’a Poussina Les Berger d’Arcadie, który został „złożony” w transportowej skrzyni podobnej do tych , w których przechowuje się muzealne eksponaty. Ściany skrzyni miały uchylne drzwiczki przez które widz mógł podejrzeć części grobowca, którego jednak nie mógł obejrzeć w całości. W oryginalnym obrazie Pussina wokół inskrypcji wyrytej na sarkofagu gromadzą się tytułowi pasterze, zadziwieni tajemniczym znaleziskiem, naruszającym harmonię ich ojczystej Arkadii- nie znającej śmierci krainy szczęśliwości . Treść inskrypcji Et In Arcadia Ego - Byłem w Arkadii stanowi dla nich przebudzenie z iluzji idealnego szczęścia, jest refleksją nad kruchością życia i tajemnym drogowskazem duchowego odrodzenia. Ta inskrypcja pojawia się także w obiekcie Rafała Kowalskiego. Grobowiec w skrzyni autorstwa Kowalskiego symbolizował ideę ukrytą w dziele sztuki. Obiekt towarzyszył obrazom w których Rafał Kowalski cytował Poussina i Velasqueza uwspółcześniając grupy figuralne z ich przedstawień.

Po roku 1999 instalacja trafiła do swojego „magazynu”, została wywieziona i zabezpieczona na mazowieckiej wsi w celu przechowania do kolejnych wystaw. Jak łatwo się domyśleć nie było to zbyt fortunne rozwiązanie. Poszczególne części instalacji znalazły nowe przeznaczenie, zostały przez nowych „pasterzy” po swojemu wartościujących sztukę współczesną przeistoczone w gołębnik, psią budę i elementy zagrody. Stiukowe części grobowca pokrywa teraz gruba warstwa gołębiego guana z pod którego wyłania się inskrypcja Et in Arkadia Ego. Rozpad i dewastacja pracy oprócz rozczarowania wpisały się jednak idealnie w pierwotne założenie projektu. Powstał swoisty dialog między idealnym światem sztuki a brutalną rzeczywistością.

Na wystawie w galerii 2.0 Rafał Kowalski pokaże dokumentację pracy z 1999 roku oraz dokumentację destrukcji pracy. Części pracy, w ich obecnym stanie, zostaną zainstalowane w galerii.


Rafał Kowalski - ur. w 1973 r. w Warszawie. W latach 1994-99 studiował w warszawskiej ASP. W roku 1996 prowadził program telewizyjny pt. „Wizje na wizji” poświęcony sztuce. W roku 1999 obronił z wyróżnieniem dyplom w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. Od roku 1996 pracuje w warszawskiej ASP - początkowo jako pełniący obowiązki asystenta, a od 1999 jako asystent w pracowni prof. Marka Sapetto. Od 2004 w pracowni rysunku prof. Marka Wyrzykowskiego. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. W swojej pracy przywiązuje szczególną wagę do tradycji i jej łączności z teraźniejszością.