"PRZESTRZEŃ CIAŁA – POTRÓJNY AKT Z NICIĄ" Andrzej Kokosza

wernisaż: 14 maja (sobota) godz: 18:00
wystawa czynna: 15.05 - 20.05

Videoinstalacja składa się ze zgeometryzowanej konstrukcji, podzielonej na trzy wertykalne części,w których poruszają się, w różnych sekwencjach czasowych, w górę i w dół, monitory. Dzięki temu mogą się spotykać ze sobą na różnych wysokościach całej konstrukcji. Ekrany te niczym przesuwające się okna, kadrują fragmenty ciała postaci wchodzące ze sobą w relacje.Prezentowane na obrazach postacie płynnie przechodzą z monitora w monitor, ukazując jedynie jakiś wąski wycinek relacji między sobą.

Całość formy instalacji wraz z obrazem tworzy swoistą mozaikę, puzzle, których logiczny porządek jawi się przed oczami odbiorcy dopiero po dłuższym oglądzie prezentowanych materiałów. Automatyzowany sposób rejestracji kadrów, powoduje, że przedstawiany materiał nie jest obarczony jakąkolwiek preferencją operatora. W przesuwających się monitorach, cały zabieg polega na tym, że gest zarejestrowany w jednym monitorze, może zmieniać znaczenie, przenikając do innego i wchodząc w zależność z innym zestawionym do niego obrazem.

Motywem i inspiracją powyżej opisanego projektu jest mit o trzech Mojrach, gdzie zasadniczym ich atrybutem jest nić, nić życia. Postacie przeciągają pomiędzy sobą czerwoną nitkę. Pomysłem moim jest użycie tej mitologicznej nici życia, w taki "uwspółcześniony" sposób, niczym w podwórkowych zabawach w tzw. "gumę", czy w przekładanie nitki między palcami dwóch osób. Modelki tworzą ruchomą kompozycję w przestrzeni za pomocą sznurka, wchodząc lub wychodząc z kadru. W przesuwających się monitorach czasem widać fragmenty postaci, a czasem tylko nić.

Andrzej Kokosza, studia na wydziale rzeźby warszawskiej ASP 1998-2003 r. w Pracowni Rzeźby Konceptualnej i Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. Realizacje performerskie, projekty i realizacje scenariuszy etiudek filmowych, wideoinstalacje i rzeźba klasyczna (glina, kamień, brąz). Dyplom 2003 r. Videoinstalacja mobilna „Skanowanie intymne”. Asystent w pracowni rzeźby adi.I ST Antoniego Grabowskiego od 2005 r. II asystent w pracowni rzeźby i przestrzeni audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. W swych projektach ukazuje rozdarcie, poszukiwania, fascynację prawdą kondycji własnej duszy.