STEFAN PARUCH w 2.0

Zapraszamy na otwarcie wystawy
STEFANA PARUCHA pt:
FLAGI

otwarcie > wtorek 15.03.2011 godz.18
galeria 2.0
ostatnie piętro Pałacu Raczyńskich
( Rektorat ASP w Warszawie )
ul. Krakowskie Przedmieście 5


wystawa czynna: od śr. 16.03 do wt. 29.03
otwarta pon.-pt. w godz 12-17















































fot.Stefan Paruch,
publikujemy dzieki uprzejmości autora


Gry językowe Stefana Parucha
Najbardziej znane obrazy Stefana Parucha z ostatnich lat to obrazy inspirowane kartografią. Charakterystyczne ujęcia prezentujące fragmenty map. Paruch sięgnął po system oznaczeń graficznych stosowany dla określania terenów leśnych, wyżyn, terenów zabudowanych, kategorii dróg, siedlisk przyrodniczych wydobywając jego możliwości malarskie. Malując wybrane miejsca na mapie, manipulując mapą Paruch pokazał jej plastyczność i podwójność. Bo mapa to zarazem abstrakcyjny obraz i informacyjna rzeczowość. Wcześniej artysta inspirował się ilustracjami do podręczników Przysposobienia Obronnego wydawanych we wczesnych latach 90-tych i okresie PRL. Tak wyglądał dyplom artysty, pt: „Lekcja przysposobienia obronnego”, obroniony w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w 2002 roku. Na tym etapie Parucha fascynowały schematy, rysunki informacyjne, plansze poglądowe, tablice ostrzegawcze, tablice bhp, schematy działania maszyn. Malarz potrafił korzystać z ich dziwności, patrzeć na nie w sposób oderwany od warstwy informacyjnej. Widzieć potencjał możliwości wyrazu tkwiący w rysunku poglądowym, z natury służebnym i nieartystycznym. Zamieniać go w obraz. Stefan Paruch obok malarstwa zajmuje się filmem animowanym. Wraz z Justyną Kościelną tworzy koparuchy ( nazwa autorów ) : groteskowe i dowcipne filmy
( cześć z nich można obejrzeć na portalu youtube np. : http://www.youtube.com/watch?v=su_iOmNd_0M&feature=related ).
Prowadzi także bloga http://okoparucha.blogspot.com.
Wystawa Flagi przygotowana w galerii 2.0 to złożony pokaz łączący instalację malarską, video i dzwięk. Paruch kontynuuje swoje zainteresowania i bierze na warsztat kolejne jezyki i systemy symboliczne: okrętowy kod flagowy, alfabet Morse’a, alfabet semaforowy, język Braille’a. Zaprezentuje instalację składającą się z 26 obrazów przedstawiających litery zakodowane w alfabecie flagowym układające się w hasło-pytanie: Kto to k...a jest artysta wizualny? To samo pytanie, stawiane przez autora, powtórzy się w animacji zdjęć, zakodowane w alfabecie semaforowym. Wszystko dopełni sygnał Morse'a o tej samej treści.
Okrętowy kod flagowy jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Poszczególne flagi to piękne geometryczne obrazy o czystych podziałach na pasy poziome, skośne, pionowe. Kompozycje w intensywnych, czystych kolorach podstawowych: czerwieni, żółci, błękicie oraz bieli i czerni. We flagach użyto figur geometrycznych: kół, trójkątów, prostokątów oraz znaków krzyża nawiązujących układem do krzyża św. Andrzeja i św. Patryka. Stefan Paruch przemalował te flagi i zamienił w obrazy. Malarz podejmuje grę z widzem, której napięcie oscyluje wokół problemu czytania obrazu. Jeśli widz obejrzy obrazy w sposób czysto estetyczny zobaczy dobre abstrakcje i wideo prezentujące autora machającego flagami. Usłyszy też dźwięk, który nie znając alfabetu Morse’a, odbierze wrażeniowo. Jeśli zada sobie trud odczytania kodu flagowego estetyczne z pozoru obrazy przekształcą się w komunikat. Podobnie w wypadku odczytania pozostałych kodów w warstwie dźwiękowej i obrazie ruchomym. A komunikat będzie pytaniem z brzydkim słowem: Kto to k...a jest artysta wizualny? Nie jest to typowe wykorzystanie kodu flagowego w którym przekazuje się raczej konkretne informacje. Czy pytanie stawiane przez autora jest retoryczne? Czy jest kpiną z publiczności i krytyki? Żartem z abstrakcji czy może głosem rozpaczy? Pozostawmy to interpretacjom widzów. Warto natomiast zauważyć, że ta praca odnosi się w sposób jawny do problemu języka abstrakcji malarskiej. Systemowość i językowość abstrakcji zostaje tu jednak sprowadzona do bardzo prozaicznego poziomu i służy wyłącznie wyrażeniu ironicznej wątpliwości. Autor odnosi swoją prace do klasycznej triady Josepha Koshuta „ Jedno i trzy krzesła” i mówi, że jest ona wypowiedzią o kondycji malarstwa.
Poza instalacją Flagi w 2.0 pokażemy prace video pt: Solaris. W tej pracy Sygnał morse'a zsynchronizowany jest z obrazem światła projektowanego przez tradycyjny rzutnik do slajdów. W jezyku morse'a zakodowana jest definicja podmorskiej wojskowej sondy o nazwie Solaris z lat 60-tych wzięta z encyklopedii wojskowej z tamtych czasów
Video Solaris jest również nawiązaniem do filmu J. Robakowskiego Test 2 oraz książki S. Lema.
Jako żartobliwe dopełnienie całości pokazu Stefana Parucha dołączona bedzie instalacja-napis o treści Paintig zapisana alfabetem Braille'a, wykonana ze styroduru.

Stefan Paruch (ur. 1978)
W latach 1997-2002 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w l. 1998-2000 studiował w Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza. Dyplom „Lekcja przysposobienia obronnego” obronił w 2002 w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. W latach 2003 - 2006 studiował w Wyższym Studium Montażu w PWSFTViT w Łodzi. Wraz z grupą artystów współtworzy pracownie przy ulicy 11 Listopada na warszawskiej Pradze. Maluje, rysuje, animuje. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Edukacji Artystycznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Prowadzi zajęcia z przedmiotów: multimedia oraz kształcenie w zakresie intermediów.

Jest autorem montażu do kilku filmów dokumentalnych. Jako montażysta współpracuję również z Mistrzowską Szkołą Reżyserii Andrzeja Wajdy.